2% مالیات علی الحساب واردات کالا

۲% مالیات علی الحساب واردات کالا


شماره:۹۶۷۸۸
تاریخ: ۲۴/۹/۱۳۸۷
پیوست:
 
بخشنامه
 
۵۴۱
۱۶۳
۸۷
م
 
مخاطبین/ ذینفعان
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ادارات کل امور مالیاتی …
موضوع
۲% مالیات علی الحساب واردات کالا
احتراما، نظر به اطلاعات واصله درخصوص برخی ناهماهنگی های موجود در ارتباط با دستورالعمل شماره ۷۰۲۷۵/۱۸۱۵/۲۳۲ مورخ ۲۰/۷/۱۳۸۷ موضوع اخذ مالیات علی الحساب از واردات کالا که موجبات نارضایتی برخی از مودیان محترم را فراهم نموده است به منظور تکریم مودیان رعایت مفاد دستورالعمل و ضوابط تعیین شده ابلاغی ویژه در موارد زیر مجددا تاکید می گردد:
۱.   کلیه ضوابط و دستورالعمل ابلاغی در این خصوص به ماموران ابلاغ و رسید دریافت شود.
۲.   هماهنگی لازم با گمرکات ذی ربط برای استقرار ماموران مالیاتی در محل گمرک حداکثر تا تاریخ ۳۰/۹/۱۳۸۷ بعمل آید. بخصوص در مواردی که حجم مبادلات در آن گمرک بالا و یا فاصله گمرک تا محل اداره امورمالیاتی زیاد و یا امکان مراجعه مودیان به اداره موردنظر با مشکلاتی مواجه می باشد. ضمنا در اجرای بند ۲ دستورالعمل فوق الاشاره اسامی همکاران محترم مستقر در گمرکات به شرح فرم پیوست حداکثر تا تاریخ ۵/۱۰/۱۳۸۷ به دفتر امورتشخیص مالیاتی ارسال گردد.
۳.   ماموران مالیاتی مستقر در گمرک و یا ادارات امورمالیاتی محل استقرار گمرک مکلفند برای کلیه مودیانی که در اجرای جزء (ب) بند(۲) دستورالعمل ابلاغی درخواست صدور گواهی دارند فارغ از اینکه مودی آن اداره کل باشند یا خیر نسبت به انجام بررسی های لازم و استعلام ازطریق نمابر از اداره امورمالیاتی رسیدگی کننده به پرونده حسب مورد اقدام پس از دریافت پاسخ استعلام ظرف ۲۴ ساعت مودی داده شود.
۴.   درخصوص پرونده های مالیاتی مربوط به سایر ادارات امورمالیاتی که در اجزای جزء(ب) بند ۲ دستورالعمل اجرایی در ارتباط با خوش حسابی مودی استعلام و پاسخ دریافت می شود. پاسخ استعلام واصله به مدت شش ماه برای ان مودی دارای اعتبار بوده و ادارات یا ماموران مالیاتی صادرکننده گواهی می توانند در مدت مذکور با رعایت سایر شرایط برای واردات آن مودی به آن استناد و اقدام نمایند.
۵.   درخصوص ماشین آلات تولیدی، با عنایت به شمول مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلات مذکور مشمول مالیات ۲% علی الحساب نمی باشد.
۶.   مودیانی که اولین سال فعالیت آنها می باشد و فاقد سابقه مالیاتی می باشند به لحاظ عدم تطبیق با مودیان خوش حساب به شرح دستورالعمل مشمول ۲% علی الحساب می باشند. در این صورت پس از اخذ ۲% مورد نظر نسبت به صدور گواهی اقدام گردد.
۷.   درخصوص استفاده از شماره سریال موضوع بند ۵ دستورالعمل مذکور، واحدهای مالیاتی به شرح ذیل عمل نمایند. ابتدا اداره کل، سپس کد اداره امورمالیاتی بعد از آن شماره دفتر اندیکاتور و در نهایت از عدد یک به عنوان شماره سریال استفاده و ادامه دهند.
 
محمود شکری
تـاریـخ اجـراء:
مطابق دستورالعمل شماره ۷۰۲۷۵/۱۸۱۵/۲۳۲
مدت اجراء:
تا اطلاع ثانوی
مرجع ناظر:
دادستانی انتظامی مالیاتی
نحوه ابلاغ:
فیزیکی
*لطفا هرگونه ابهام و توضیح را ازطریق شماره تلفن ۳۳۹۶۷۰۴۱ با دفتر امور تشخیص مالیاتی مطرح و پیگیری نمایند.
 
 
 
مواد قانونی وابسته
 ماده ۱۶۳- سازمان امور مالیاتی کشور مجاز است که مشمولان مالیات را در مواردی که مالیات آنان در موقع تحصیل درآمد کسر و پرداخت‌ نمی­شود کلا یا ب…
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi