صندوق های قرض الحسنه همکار با سازمان اقتصاد اسلامی و سایر صندوق های قرض الحسنه اعم از شعبه ای یا چند شعبه ای

صندوق های قرض الحسنه همکار با سازمان اقتصاد اسلامی و سایر صندوق های قرض الحسنه اعم از شعبه ای یا چند شعبه ای


شماره: ۲۰۰/۹۷/۵۴/ص

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۱۳

بخشنامه

 

 

 

۵۴

 

۹۷

 

قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

الف

 

 

 

مخاطبین/ذینفعان

 

رئیس محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران

مدیران کل محترم مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران

مدیر کل محترم امور مالیاتی مودیان بزرگ

مدیران کل محترم امور مالیاتی استان ها

 

موضوع

 

صندوق های قرض الحسنه همکار با سازمان اقتصاد اسلامی و سایر صندوق های قرض الحسنه اعم از شعبه ای یا چند شعبه ای

 

۱. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه شماره ۹۶/۳۵۹۳۸۲ مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ اعلام نموده:«تفاهم نامه بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان اقتصاد اسلامی درخصوص صندوق های قرض الحسنه تحت پوشش آن سازمان، پیرو تصمیمات اتخاد شده در جلسه مورخ ۱۳۸۸/۰۸/۱۲ شورای پول و اعتبار در تاریخ ۱۳۸۸/۰۸/۱۳ بین طرفین فوق الذکر منعقد شده است و بر این اساس، امور مرتبط با صندوق های مزبور از تاریخ اخیرالذکر در چارچوب مفاد تفاهم نامه مذکور و با محفوظ بودن حق قانونی اختیار ورود و نظارت ناظر بانک مرکزی در هر برهه و حسب تشخیص در قبال تمامی صندوق های قرض الحسنه از جمله صندوق های مورد بحث، به آن سازمان محول و از این رو ادامه فعالیت صندوق های قرض الحسنه موصوف در چارچوب تفاهم نامه فوق الاشاره مجاز تلقی می گردد. » بر این اساس صندوق های قرض الحسنه زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی که در سایت سازمان یاد شده (seei.ir/OmurSandogh/LlistOfSandogh.aspx) به صورت برخط مشخص گردیده است مشمول معافیت موضوع بند ۱۱ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند .

۲. در خصوص سایر صندوق های قرض الحسنه، با عنایت به نامه شماره ۹۷/۱۹۹۷۸ مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مقررات و فرآیند مربوط به صدور مجوز برای صندوق های قرض الحسنه اعم از تک شعبه ای و چند شعبه ای و همچنین مهلت تعیین شده توسط آن بانک برای ثبت نام اخذ مجوز، مقرر می دارد :

۱-۲- کلیه صندوق های قرض الحسنه تا تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۸(مهلت تعیین شده برای ثبت نام اخذ مجوز) مشمول حکم بند ۱۱ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند .

۲-۲- از تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ صرفا صندوق های قرض الحسنه ای که دارای مجوز از بانک مرکزی می باشند و در زمان اعتبار مجوز صادره مشمول حکم بند ۱۱ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند. همچنین صندوق های قرض الحسنه ای که( به شرح لیست پیوست) در مهلت تعیین شده برای اخذ مجوز نسبت به ثبت نام اقدام، لیکن در فرآیند صدور مجوز از طرف بانک مرکزی قرار دارند، نیز مشمول حکم بند ۱۱ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند .

۳-۲- با توجه به تبصره (۲) بند (ب) ماده ۱۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، علاوه بر مواردی که در قانون پولی و بانکی کشور استثناء شده است صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای در سراسر کشور براساس جذب منابع سالانه تا سی میلیارد(۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال از حکم این بند(اخذ مجوز از بانک مرکزی) مستثنی بوده و بر اساس اساسنامه و مجوزهای موجود ادامه فعالیت می دهند. بنابراین در طول برنامه ششم توسعه این صندوق ها مشمول حکم بند ۱۱ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند. ضمنا اطلاعات مربوط به صندوق های قرض الحسنه دارای مجوز در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به آدرس:https://www.cbi.ir در دسترس قرار دارد.

سید کامل تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

دامنه کاربرد:۱-داخلی* ۲-خارجی*

 

مرجع پاسخگویی: دفتر فنی و اعتراضات مودیان مالیات بر ارزش افزوده

تلفن:۳۸۴۹۴۱۰۶-۰۲۱

 

بخشنامه های منسوخ:

 

تاریخ اجرا: جهت بند (۱)۱۳۸۸/۰۸/۱۳

 

مرجع ناظر:دادستانی انتظامی مالیاتی

 

نحوه ابلاغ: فیزیکی/سیستمی

 

مواد قانونی وابسته
 ماده ۱۲- عرضه کالاها وارائه خدمات زیر وهمچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می باشد:
۱- محصولات کشاورزی فرآوری …
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi