موضوع

تخلفات هیأت مدیره وارائه صورتهای مالی غیر واقعی- منبع مالیات: اشخاص حقوقی- اداره کل مربوط: مالیات بر شرکتها

تخلفات هیأت مدیره وارائه صورتهای مالی غیر واقعی- منبع مالیات: اشخاص حقوقی- اداره کل مربوط: مالیات بر شرکتها


 نمونه آرای شعب

شماره: 8494/201

تاریخ: 28/11/1382

پیوست:
 
شماره وتاریخ رأی مورد واخواهی: 1317-17/4/1382
مربوط به مالیات: اشخاص حقوقی
سال عملکرد: 1379
شماره حوزه مالیاتی: 1244
شماره سر ممیزی مالیاتی:
سازمان امور اقتصادی ودارائی استان
اداره امور مالیاتی شهرستان:
اداره کل: مالیات بر شرکتها (تهران)
تاریخ ابلاغ رأی: 9/6/1382
شماره وتاریخ ثبت شکایت: 5016-201 مورخ 18/6/1382
 
خلاصه واخواهی: ………. از سال 1379 که هیأت مدیره جدیدی با توسل به شیوه های غیر اسلامی و خلاف هدایت اتحادیه را به عهده گرفتند، اتحادیه موقتا دچار مشکلات عدیده ای منجمله ارائه بیلان های غیر واقعی در سال 1379و1380 گردید.
بلافاصله پس از انتشار بیلان عملکرد سال 1379 توسط هیأت اجرائی وقت، سه نفر از 7 نفر اعضای هیأت مدیره طی گزارش مبسوطی بیلان مذکور را مورد رسیدگی قرار داده صراحتا اعلام نمودند که بیلان غیر واقعی بوده واتحادیه نه تنها سودی ندارد، بلکه در سال مورد بحث زیان نیز داده است.
بیلان عملکرد سال 1379 که به وزارت دارائی وسایر نهادها تسلیم شده، نه تنها به امضاء یک نفر از اعضای هیأت سه نفره بازرسی رسیده ودونفر از بازرسان طی گزارش به مجمع عمومی بیلان مذکور را غیر واقعی اعلام نموده، متأسفانه عدم تأئید هیأت بازرسی در زمان رسیدگی مورد توجه ومداقه ممیز حوزه مالیاتی قرار نگرفته ومدارک مورد نیاز مطالبه نشده است……..
در سال 1380 گروهی از تعاونیهای عضو اتحادیه جهت رسیدگی به تخلفات هیأت مدیره اقدام به طرح موضوع در مراجع قضائی نمودند که موضوع به کارشناسی رسمی دادگستری احاله وموضوع غیرواقعی بودن بیلان سال 1379 وارائه سود واهی مورد تأئید کارشناسی واقع گردید.
توضیح اینکه در صورتهای مالی عملکرد 79 موجودی پایان دوره با انبار گردانی انجام شده تطبیق نمی نماید وبه صورت دستی وغیر واقعی مقدار کالاها افزایش داده شده وعلاوه بر اینکه درآمد مشمول مالیات ابرازی در اظهارنامه تسلیمی به حوزه مالیاتی به مبلغ 953 866 446 ریال منجر به پرداخت 377 836 122 ریال مالیات غیر واقعی شده، در نهایت موجب افزایش سود سال 79 به طور واهی به مبلغ 933 466 130 1ریال گردیده است…….
با توجه به موارد مطروحه استدعا دارد با توجه به ضرر وزیان جبران ناپذیر که حسب عملکرد هیأت مدیره سابق به این نهاد مردمی وارد آمده، نسبت به صدور قرار رسیدگی مجدد اقدام فرمایند.
رأی: شعبه اول شورای عالی مالیاتی با ملاحظه شکوائیه واصله وپس از اخذ وبررسی پرونده مالیاتی مربوط به شرح آتی اعلام رأی می نماید:
ضمن تذکر این نکته که حوزه مالیاتی اصولا موظف به رسیدگی به اظهارنامه وصورتهای مالی تسلیمی است و وظیفه وتکلیفی برای جستجوی وقوع یا عدم وقوع اختلاف یا مسائل داخلی خاص موسسات ندارد، پرونده امر حاکی از آن است که حوزه مالیاتی با قبول دفاتر وصورتهای مالی تسلیمی بخشی از هزینه های ابرازی را برگشت داده وبر مبنای جمع سود ابرازی وهزینه های برگشتی اقدام به صدور وابلاغ برگ تشخیص مالیات نموده، سپس اتحادیه نسبت به هزینه های برگشتی اعتراض وهیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی با قبول آن بخش از اعتراضات مودی که موجه بود، درآمد مشمول مالیات را تعدیل کرده است. بعد از صدور وابلاغ رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی، اتحادیه موضوع جدیدی راجع به سوء عملکرد هیأت مدیره سابق عنوان ونسبت به رأی هیأت بدوی بر این اساس اعتراض نموده، حال آنکه چنین وقایعی تا مرحله رسیدگی هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی مطرح نبوده ومأموران ومراجع مالیاتی نیز خودسرانه محق به جستجو وتحقیق در این قبیل موارد نبوده اند، بنا به مراتب، در رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر، چون در مراحل رسیدگی قبلی نارسائی به طور اخص در میان نبوده است تا این هیأت نسبت به آن در مقام رفع اشکال برآید، از حیث شکایت عنوان شده ایراد قانونی خاصی مشهود نیست وضمنا به لحاظ رعایت عدالت مالیاتی درآمد مشمول مالیات توسط هیأت اخیر نیز مجددا تعدیل گردیده است. علیهذا شکایت شاکی را وارد ندانسته، رد آن را اعلام می دارد.
 
محمد رزاقی
اسماعیل ملکان
علی اصغر زندی فائز
 
 
مواد قانونی وابسته
 -…
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها