انواع صورتحساب در سامانه مودیان و کارپوشه مالیاتی

صورتحساب و فاکتورهای کارپوشه مالیاتی و سامانه مودیان

انواع صورتحساب مورد تایید سازمان مالیاتی

با ظهور سامانه مودیان، ترکیب و شکل و شمایل و روش صدور اغلب صورتحساب‌های فعلی دچار تغییراتی شده است که در ادامه نسبت به توضیحات آن خواهیم پرداخت.

nodfactor

به صورت کلی دو نوع صورتحساب خواهیم داشت:

 1. صورتحساب الکترونیکی
 2. صورتحساب غیرالکترونیکی

صورتحساب الکترونیکی

صورتحساب الکترونیکی شامل ۳ مدل صورتحساب می‌باشد که شامل موارد زیر می‌باشد که هر کدام نیز در نوبه خود کاربردهای خاص خود را دارد:

 • صورتحساب الکترونیکی نوع اول
 • صورتحساب الکترونیکی نوع دوم
 • صورتحساب الکترونیکی نوع سوم

صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب است که فعالان اقتصادی موظفند برای فروش کالا و خدمات خود از این صورتحساب استفاده نمایند.

صورتحساب الکترونیکی به صورت سیستمی و توسط سامانه مودیان صادر می گردد و دارای شماره اختصاصی ۲۲ رقمی است که توسط سامانه مودیان صادر و به هر صورتحساب به صورت غیر تکراری تخصیص پیدا می کند.

صورتحساب های الکترونیکی همچنین دارای ۴ موضوع می باشد که این موضوعات عبارتند از :

 1.  صورتحساب الکترونیکی اصلی
 2.  صورتحساب الکترونیکی اصلاحی
 3.  صورتحساب الکترونیکی ابطالی
 4.  صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش

جالب است بدانید که اقلام و اطلاعات صورت حساب های الکترونیکی بر اساس نوع فعالیت و کسب و کار های مختلف گوناگون است و تابع الگوهای مخصوصی است که در ادامه به آن می پردازیم.

صورتحساب نوع اول ۱

صورتحساب الکترونیکی نوع اول یا همان صورتحساب با اطلاعات کامل صورتحسابی است که توسط فعالان اقتصادی ( شامل شرکت ها، موسسات و صاحبان مشاغل و . . . ) صادر می گردد که مشتریان آن ها نیز فعال اقتصادی هستند و به عبارتی دارای کسب و کار B TO B یا Business to Business هستند.

صورتحساب نوع اول تنها صورتحساب الکترونیکی است که اعتبار مالیات بر ارزش افزوده پرداختی آن توسط خریدار قابل قبول بوده و همچنین خرید و هزینه آن در حساب مالیاتی مودیان قابل قبول است، در نتیجه فعالان اقتصادی همواره باید از این صورتحساب برای خرید کالا و خدمات خود استفاده نمایند.

f1
صورتحساب نوع اول ۱
 • الف نوع فروش : شامل مواردی از قبیل بورس کالا، بورس انرژی، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، حق العمل کاری، پیمانکاری، داخلی، صادراتی و نظیر آن
 • ب نوع خریدار : مصرف کننده نهایی حقیقی یا فعال اقتصادی
 • ج تاریخ و زمان صدور (ساعت، دقیقه و ثانیه)
 • د اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، شناسه یا کد ملی یا شناسه فراگیر اتباع خارجی، نشانی کامل و شماره پستی، شماره شعبه، برای هر دو شخص فروشنده و خریدار
 • س مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، شامل شناسه کالا یا خدمت، شرح کالا یا خدمت
 • ع واحد سنجش، مقدار یا تعداد،
 • ف مبلغ واحد ( فی ) و مبلغ کل، تخفیفات، مالیات بر ارزش افزوده،
 • ک شرح
 • ل سایر عوارض و مبلغ سایر عوارض آن
 • و مقدار پرداخت نقدی و مقدار نسیه آن حسب مورد، باشد.

همچنین توجه داشته باشید که صورتحساب نوع اول دارای ۷ الگو می باشد که هر یک از این الگو ها برای کسب و کار ها و کالاهای مختاف مورد استفاده قرار می گیرد و هر یک حاوی اطلاعات مخصوص به خود می باشد.

اعتبار مالیات بر ارزش افزوده پرداختی آن توسط خریدار قابل قبول بوده و همچنین خرید و هزینه آن در حساب مالیاتی مودیان قابل قبول است

سختی در بدست آوردن اطلاعات مودی

صورتحساب نوع دوم ۲

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم صورتحسابی است که فقط حاوی اطلاعات فروشنده و اطلاعات کالا و خدمات موضوع معامله است و اطلاعات خریدار در آن درج نمی گردد.

این صورتحساب صرفا برای افرادی باید مورد استفاده قرار گیرد که مشتری کالا ها و خدمات آن ها خرده فروشی و واحد های صنفی مصرف کننده نهایی است، چرا که اعتبار ارزش افزوده آن برای خریداران این نوع صورتحساب قابل قبول نیست و همچنین از آن جایی که اطلاعات خریدار در آن درج نمی گردد نمی توان به عنوان فاکتور خرید از آن استفاده کرد، در نتیجه پذیرش خرید و هزینه آن نیز غیر قابل قبول است.

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم نقدی تلقی شده و نمی توان نحوه تسویه مبلغ آن را به صورت نسیه متصور بود.

f2
صورتحساب نوع دوم ۲

عدم نیاز به اطلاعات خریدار

فقط اطلاعات فروشنده قرار دارد

اعتبار ارزش افزوده برای خریداران قابل قبول نمی باشد و طبیعتا هزینه نیز پذیرش نخواهد شد

تسویه حساب به عنوان نقدی تلقی می شود

 

صورتحساب نوع سوم ۳

صورتحساب الکترونیکی نوع سوم همان « رسید پرداخت وجه » صادره از دستگاه کارتخوان بانکی و یا درگاه الکترونیکی پرداخت که حسب مقررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده (مودی) پذیرفته می شود، می باشند. در این نوع صورتحساب صرفا موارد زیر درج می گردد :

 • الف مبلغ پرداختی
 • ب  شماره سوئیچ پرداخت
 • ج شماره پذیرنده فروشگاهی
 • د  شماره پایانه
 • ر شماره پیگیری
 • س تاریخ و زمان پرداخت
 • ط حداقل مشخصات فروشنده

نکته مهم دیگر در خصوص این صورتحساب ها این است که از بابت آن ها اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد و همانند صورتحساب های نوع دوم نقدی تلقی می گردد و نمی توان آن را نسیه در نظر گرفت.

f3
صورتحساب نوع سوم ۳

عدم نیاز به اطلاعات خریدار

فقط اطلاعات فروشنده قرار دارد

اعتبار ارزش افزوده برای خریداران قابل قبول نمی باشد و طبیعتا هزینه نیز پذیرش نخواهد شد

تسویه حساب به عنوان نقدی تلقی می شود

 

صورتحساب غیر الکترونیکی

این مدل صورتحساب غیرالکترونیکی به صورت کاغذی صادر می‌شود و در موارد خاص خود کاربردهای متفاوتی دارد.

صورتحساب شمس

صورتسحاب شمس به صورت کاغذی و غیر الکترونیکی است و برای صدور آن لازم است تا شماره ۲۲ رقمی صورتحساب توسط سازمان مالیاتی و از طریق کارپوشه در اختیار مودی قرار گیرد و مودی در زمان حوادث مذکور برای صدور صورتحساب کاغذی از این صورتحساب استفاده می کند.

صورتحساب شمس صرفا در مواردی که بنا به دلایلی که خارج از اختیار مودی است امکان صدور صورتحساب الکترونیکی وجود ندارد قابلیت استفاده دارد.

این موارد عبارتند از :

 1. حوادث و سوانح از قبیل آتش سوزی، سیل، زلزله و اتفاقات غیر مترقبه دیگر (جنگ و اغتشاشات)
 2. سرقت تجهیزات مرتبط با صدور صورتحساب الکترونیکی
 3. قطع برق
 4. عدم امکان پرداخت در شبکه پرداخت الکترونیکی ( برای اشخاص حقیقی که حسب اعلام سازمان از دستگاه کارتخوان بانکی ( POS ) به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می­ نمایند ) که امکان صدور صورتحساب الکترونیکی را از مودی سلب می­ نماید.
 5. نقص فنی شامل هرگونه اشکال سخت افزاری و نرم افزاری در تجهیزات مرتبط با صدور صورتحساب الکترونیکی که امکان صدور آن را از مودی حداکثر به مدت ۱۰ روز سلب می نماید.

مودی یا نهادهای ذی صلاح مسئول اعلام تاریخ رفع حوادث مذکور بوده و بعد از اعلام رفع حوادث مذکور، مودی حق استفاده از صورتحساب شمس را ندارد و در صورت صدور صورتحساب شمس موضوع از مصادیق ماده ۹ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تلقی و تخلف محسوب می شود.

shams
صورتحساب غیر الکترونیکی شمس
📤اشتراک گذاری
❤️نظرات شما
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi