ابلاغ دستورالعمل و گزارش رسیدگی جهت دوره های مالیاتی ارزش افزوده

ابلاغ دستورالعمل و گزارش رسیدگی جهت دوره های مالیاتی ارزش افزوده


 

 

شماره: ۲۹۸۰۷

تاریخ:۱۰-۱۲-۱۳۸۸

پیوست: دارد

 

 

بخشنامه

 

 

 

۰۸۰

 

۸۸

 

ماده «۲۶»

 

الف

 

 

 

 

مخاطبین

 

روسای محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران

مدیران کل محترم امور مالیاتی استان ها

مدیران کل محترم امور مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران

مدیر کل محترم امور مالیاتی مودیان بزرگ

 

موضوع

 

ابلاغ دستورالعمل و گزارش رسیدگی جهت دوره های مالیاتی ارزش افزوده

 

پیرو بخشنامه شماره ۵۱۴۶۵-۲۰۰/ص مورخ ۳۰-۴-۱۳۸۸ و در اجرای مـواد «۲۵» و «۲۶» قـانون مـالیات بر ارزش افــزوده بدین وسـیله اعلام می دارد،دستورالعمل و گزارش رسیدگی به عملکرد مودیان که طی بخشنامه مذکور به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ گردیده است، برای رسیدگی دوره های مالیاتی بعدی مودیان نیز قابل اجرا می باشد. مقتضی است ادارات کل امور مالیاتی در انتخاب پرونده های مودیان جهت رسیدگی اولویت های تعیین شده در دستورالعمل رسیدگی را به دقت مورد توجه قرار دهند.

 

 

محمد قاسم پناهی

معاون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

دامنه کاربرد:۱- داخلی      2- خارجی

 

مرجع پاسخگویی: دفتر نظارت بر امور اجرایی

تلفن:۸۳۲۷۱۰۶۷- ۰۲۱- ،۸۳۲۷۱۰۶۶- ۰۲۱

 

بخشنامه های منسوخ:

 

تاریخ اجراء:

 

مرجع ناظر:دادستانی انتظامی مالیاتی

 

نحوه ابلاغ: فیزیکی

 

 

         

 

 

((بخشنامه شماره ۲۹۸۰۷مورخ۱۰-۱۲-۱۳۸۸ بر اساس بخشنامه شماره ۵۸-۹۴-۲۶۰مورخ۸-۶-۱۳۹۴ منسوخ گردید))

 

 

 

شماره:۵۱۴۶۵-۲۰۰/ص

تاریخ:۳۰-۰۴-۱۳۸۸

پیوست:

 

روسای محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران

مدیران کل محترم امور مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران

مدیر کل محترم امور مالیاتی مودیان بزرگ

مدیران کل محترم امور مالیاتی استانها

 

 

در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به ویژه احکام مواد ۲۵ و ۲۶ این قانون،بدین وسیله دستورالعمل و گزارش رسیدگی به عملکرد مودیان مشمول مرحله اول ثبت نام و اجرای این نظام مالیاتی به شرح پیوست جهت اجرا ابلاغ می گردد.

رعایت نکات زیر برای به کار گیری دستورالعمل و تهیه گزارشات رسیدگی مالیات بر ارزش افزوده ضروری می باشد:

۱. دسـتورالعـمل و گـزارش رسـیدگی فوق الـذکر صرفـا برای انـجام رسـیدگی به عملکرد دوره های پائیز و زمستان ۱۳۸۷ و بهار و تابستان ۱۳۸۸،معتبر، می باشد.

 

۲. ضروری است ادارات کل امور مالیاتی در انتخاب پرونده های مودیان جهت رسیدگی،اولویت های تعیین شده مندرج در بند ۳ بخش اختیارات و تکالیف دستورالعمل رسیدگی را به دقت مورد توجه قرار دهند.

 

۳. مدیران کل امور مالیاتی مکلفند به ترتیبی برنامه ریزی نمایند تا از اول مرداد ماه تا پایان سال جــاری،هـمه مـاهه حـداقل مـعادل تـعداد مـندرج در جدول پیوست این دستورالعمل از پرونده های مودیان مشمول مرحله اول آن اداره کل مورد رسیدگی قرار گیرد. این سهمیه به منزله هدف کمی برنامه عملیاتی ادارات کل امور مالیاتی در بخش تشخیص مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال جاری محسوب می گردد.

ادارات کل مکلفند حداقل ۲۰% از هدف کمی رسیدگی هر ماه را به رسیدگی عملکرد مودیان حوزه عملکرد خود که با وجود مشمولیت در مرحله اول ثبت نام،اقدام به ثبت نام و یا تسلیم اظهارنامه ننموده اند، اختصاص دهند. بدیهی است تکلیف اخیرالذکر تا زمانی که مودیان مشمول مرحله اول حوزه آن اداره کل که اقدام به ثبت نام یا تسلیم اظهارنامه ننموده اند شناسایی گردیده ولی مورد رسیدگی قرار نگرفته باشند،نافذ و جاری خواهد بود.

 

۴. لازم است با توجه به زمان بندی و اولویت های رسیدگی،مقرر گردد از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل و تا اطلاع ثانوی صرفا رسیدگی به عملکرد دوره های پائیز و زمستان ۱۳۸۷ مودیان توسط مامورین مالیاتی صورت پذیرد.رسیدگی به عملکرد دوره های پائیز و زمستان ۸۷ هر مودی،به صورت همزمان(و با یک حکم)صورت خواهد پذیرفت و رسیدگی به دو دوره مالیاتی مذکور یک مودی یک سـهـمیه رسـیدگـی از بـرنامه عـملیاتی اداره کل در بخـش تشخیص مالیات بر ارزش افزوده محسوب می گردد.بدیهی است با توجه به پیشرفت عملیات رسیدگی به عملکرد دوره های مالیاتی پائیز و زمستان ۱۳۸۷، تاریخ اجرای رسیدگی در رابطه با پرونده های دوره های مالیاتی بهار و تابستان ۱۳۸۸ متعاقبا اعلام خواهد گردید.

 

۵. پس از تکمیل و تائید گزارش رسیدگی،مامورین مالیاتی مکلفند حداکثر ظرف مدت یک هفته نسبت به صدور،ثبت و ابلاغ “برگه مطالبه/استرداد مالیات و عوارض” به شرح پیوست شماره ۳ دستورالعمل اقدام و بلافاصله نسبت به ثبت خلاصه گزارش مذکور در بخش مربوطه سامانه (که به ترتیبی که متعاقبا توسط معاونت مالیات بر ارزش افزوده اعلام خواهد گردید)اقدام نمایند.بدیهی است نتایج رسیدگی که در سامانه ثبت می گردند از معیارهای اصلی ارزیابی ادارات کل امور مالیاتی در مراحل بعدی محسوب خواهد گردید.

شایان ذکر است دستورالعمل حاضر در پایان رسیدگی به عملکرد دوره های مالیاتی پائیز ۱۳۸۷ لغایت تابستان ۱۳۸۸،پس از دریافت نظرات ادارات کل امور مالیاتی،مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

بدیهی است مسئولیت اجرای صحیح و جامع این دستورالعمل بر عهده روسای محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران،مدیران کل مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران و مدیران کل امور مالیاتی(در حوزه عملکرد خود)خواهد بود و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل بر عهده دادستانی انتظامی مالیاتی می باشد.

 

علی اکبرعرب مازار

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

مواد قانونی وابسته
 ماده ۲۵- شناسایی، نحوه رسیدگی وتشخیص، مطالبه و وصول مالیاتها به سازمان امور مالیاتی کشور محول می شود. عناوین شغلی، شرایط احراز مشاغل …
 ماده ۲۶- در مواردی که مأموران ذی ربط سازمان امور مالیاتی کشور جهت رسیدگی به اظهارنامه یا بررسی میزان معاملات به مودیان مراجعه ودفاتر …
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi