0
0

سلام اگر كارمند خانمی از مرخصی زايمان استفاده كند كارفرما ميتواند ٩ ماه مرخصی كارمند رو جزئی از سنوات حساب نكند و سنوات و عيدی كارمند را تا قبل از شروع مرخصی محاسبه و پرداخت كند يا اينكه اين كار خلاف هست و بايد برای اين  ٩ ماه هم سنوات و عيدی در نظر گرفته شود؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0
مطابق ماده ۷۴ قانون کار چنانچه ایام استعلاجی کارگران به تأیید کمیسیون پزشکی سازمان تأمین اجتماعی رسیده باشد جزء سوابق کار آنان محسوب می گردد. از طرفی حسب تبصره یک ماده ۷۶ قانون مذکور، پس از پایان مرخصی زایمان کارگر زن به کار سابق خود باز می گردد و این مدت با تأیید سازمان تأمین اجتماعی جزء سوابق خدمت وی محسوب می شود. با عنایت به ترتیبات قانونی فوق به ایام بیماری و زایمان مورد تأیید سازمان تأمین اجتماعی عیدی و پاداش تعلق می گیرد و پرداخت آن از تکالیف کارفرما می باشد.
  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفاً جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.