چگونگی وصول عوارض خروج از کشور موضوع بند (ی) ماده (4) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه

چگونگی وصول عوارض خروج از کشور موضوع بند (ی) ماده (۴) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه


 

شماره:۵۰۲

تاریخ:۱۹/۰۱/۱۳۸۳

پیوست:
 
جناب آقای سیف
رئیس محترم هیأت مدیره ومدیر عامل بانک ملی
 
احتراما : پیرو نامه شماره ۹۷۵۷ مورخ ۴/۳/۱۳۸۲ وبازگشت به نامه شماره ۱-۱۷/۹۶۰ مورخ ۲۹/۴/۱۳۸۲ با توجه به تفاهمات به عمل آمده ونامه شماره۶۰۰۱/۲۷۶/۱۴۲۲ مورخ ۱۸/۱/۸۳ (تصویر پیوست) نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در خصوص چگونگی وصول عوارض خروج از کشور موضوع بند (ی) ماده (۴) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران وچگونگی برقراری وصول عوارض وسایر وجوه از تولید کنندگان کالا، ارائه دهندگان خدمات وکالاهای وارداتی مصوب ۲۲/۱۰/۱۳۸۲ وآئین نامه اجرایی آن موارد ذیل را به استحضار می رساند:
۱- به استناد بند (ی) ماده (۴) قانون یاد شده بابت خروج هر مسافراز مرزهای هوایی برای نوبت اول در هر سال یکصد هزار (۱۰۰,۰۰۰) ریال وبرای نـوبـت هـای بعـدی در هـمان سـال مـبلغ یکصـد و پـنجاه هـزار ریال (۱۵۰,۰۰۰) ریال و از مـرزهـای دریایـی و زمـینی سـی هزار (۳۰,۰۰۰) ریال تعیین شده است، که کلیه مسافران منجمله همراهان مکلف به پرداخت آن می باشند.
۲- به استنا د ماده (۱۵) آئین نامه اجرایی صدرالاشاره وتبصره های آن “مسافرانی که به خارج از کشور عزیمت می نمایند ،مکلفند وجوه مذکور را به حساب تعیین شده واریز وفیش واریزی را در مبادی خروجی به نیروی انتظامی ارائه نمایند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است رسید پرداخت وجوه را در هنگام خروج مسافر از مبادی خروجی کشور از مسافران [به استثنای دارندگان گذرنامه های سیاسی وخدمت، خدمه خطوط پروازی وسایر وسایل نقلیه عمومی زمینی ودریایی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می گردند، دارندگان پروانه گذر مرزی وجانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می شوند] اخذ نمایند.
۳- کلیه واحدهای بانک ملی از تاریخ ۲۰/۱/۱۳۸۳ وفق مقررات فوق الذکر از ممهور وپرفراژ نمودن گذرنامه مسافرین عازم خارج از کشور مبنی بر پرداخت عوارض خروج خودداری نمایند .
۴- عوارض خروج از کشور از مسافرین را با صدور قبض سه نسخه ای برای هر مسافر اعم از دارنده گذرنامه وهمراه ودرج مشخصات مسافر به صورت جداگانه مطابق مقررات یاد شده دریافت وبه حساب های مربوط واریز نمایند.
۵- یک نسخه از قبض مربوط را به پرداخت کننده تحویل ویک نسخه را برای حسابداری دارنده حساب (در تهران اداره کل کالا وخدمات ودرسایر استان ها به اداره کل امور مالیاتی استان ذیربط) ارسال نمایند .
خواهشمند است دستور فرمائید به منظور جلوگیری از بروز مشکلات برای مسافرین عازم خارج از کشور مراتب فوق الذکر را در اسرع وقت به واحدهای بانک ملی در سراسر کشور ابلاغ نمایند .
شایان ذکر است این سازمان آمادگی خود را جهت هماهنگی بیشتر در این خصوص اعلام می دارد.
 
 
 
عیسی شهسوار خجسته
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور
 
 
  
شماره:۶۰۰۱/۲۷۶/۱۴۲۲
تاریخ:۱۸/۰۱/۱۳۸۳
پیوست:
 
از معاونت اطلاعات ناجا، اداره کل امور اتباع خارجه
به فرماندهان محترم انتظامی سراسر کشور واطلاعات اتباع خارجه، منطقه ویژه کیش
موضوع : عوارض خروج از کشور
 
سلام علیکم
احتراما; به موجب بند ((ی)) ماده ۴ قانون موسوم به تجمیع عوارض وماده ۱۵ آئین نامه اجرائی قانون مزبور وتفاهمنامه جلسه مورخ ۱۹/۱۱/۸۲ فی ما بین نمایندگان وزارت امور اقتصادی ودارائی کشور با جانشینان معاونت اطلاعات ناجا واینکه منبعد بانک های ملی سراسر کشور موضوع اخذ عوارض خروج از کشور را در گذرنامه های مسافرین ثبت وپرفراژ نخواهند شد; خواهشمند است دستور فرمائید موارد ذیل به کلیه مدیریت ها ودفاتر کنترل گذرنامه مرزی اعلام تا بدین نحو اقدام نمایند.
۱- از تاریخ ۲۰/۱/۸۳ پرسنل دفاتر کنترل گذرنامه در مرزهای سه گانه (زمینی- هوایی- دریائی) رسیدهای دریافتی عوارض های خروج از کشور صادر، توسط بانک های ملی سراسر کشور از مسافرین اخذ نمایند.
۲- رسیدهای دریافتی پس از کنترل (مبلغ، همراهان، دفعات تردد، نوع گذرنامه) به تاریخ روز ابطال گردد. (با مهر باطل شد.)
۳- رسیدهای جمع آوری شده فوق الذکر در پایان هر ماه به نماینده معرفی شده از سوی ادارات کل امور مالیاتی استان مربوطه ودر تهران به اداره کل امور مالیاتی کالا وخدمات تحویل گردد.
 
 
معاونت اطلاعات ناجا
 
 
 
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi