پاسخ به سازمان حسابرسی درمورد توسعه وتکمیل وذخیره باز خرید خدمت

پاسخ به سازمان حسابرسی درمورد توسعه وتکمیل وذخیره باز خرید خدمت


شماره:۳۱۴۷/۵۰۹۶/۲۱۱

تاریخ:۲۶/۰۹/۱۳۸۱

پیوست:
 
 سازمان حسابرسی
 
در خصوص موارد مطروحه در نامه شماره ۱۴۰۶۷ مورخ ۲/۹/۱۳۸۱ آن سازمان عنوان رییس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور (تصویر پیوست) در تاریخ ۵/۹/۱۳۸۱ جلسه ای در دفتر فنی مالیاتی تشکیل ونقطه نظرات طی صورتجلسه پیوست تهیه وتنظیم گردیده است وبه شرح ذیل به استحضار می رساند:
۱- در رابطه با سوال اول سازمان، با توجه به قسمت اخیر ماده ۱۰۸ قانون مالیاتهای مستقیم در صورتی که اندوخته های موضوع ماده ۱۳۸ مربوط به عملکرد سال ۱۳۸۰ و قبل از آن شرایط مربوط در ماده ۱۳۸ قانون مزبور و دستورالعمل های ذیربط را احراز نموده باشد واین احراز نیز مورد تایید اداره امور مالیاتی به ترتیبی که در ماده فوق الذکر شده است قرار گرفته باشد، انتقال آن به حساب سرمایه از نظر این سازمان بلا مانع خواهد بود ومشمول مالیات نمی گردد.
۲- در خصوص بند ((و)) ماده ۱۴۸ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰، برداشت سپرده ذخائر پایان خدمت کارکنان مربوط به سالهای قبل از ۱۳۸۰ از حساب تودیع شده نزد بانک بلا مانع می باشد. ضمنا درمورد عملکرد سال ۱۳۸۰ جهت استفاده از تسهیلات مقرر در بند ((و)) ماده ۱۴۸ قبل از اصلاحیه احراز شرایط موضوع بند مزبور جهت قابل قبول بودن هزینه مذکور الزامی خواهد بود.
۳- در رابطه با سئوال ۲و۳ با توجه به اینکه سئوال  مطروحه در رابطه با عملکرد سال ۱۳۸۱ به بعدمی باشد، موضوع در دست بررسی است وپاسخ متعاقبا اعلام خواهد شد.  
 
 
محمد قاسم پناهی
معاون فنی وحقوقی
 
مواد قانونی وابسته
 ماده ۱۴۸- هزینه‌هایی که حائز شرایط مذکور در ماده فوق می‌باشد به شرح زیر در حساب مالیاتی قابل قبول است:
۱- …
 ماده ۱۳۸ مکرر – اشخاصی که آورده نقدی برای تأمین مالی پروژه ـ طرح و سرمایه در گردش بنگاههای تولیدی را در قالب عقود مشارکتی فر…
 ماده ۱۰۸ـ اندوخته‌هایی که مالیات آن تا تاریخ لازم الاجراشدن این اصلاحیه پرداخت نشده در صورت انتقال‌به حساب سرمایه مشمول مالیات …
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi