نحوه اجرای جزء (5) حکم بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور

نحوه اجرای جزء (۵) حکم بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

شماره: 200/1401/528

تاریخ: ۱۴۰۱/۰۳/۱۶

دستورالعمل

۵۲۸۱۴۰۱قانون بودجه سال 1401 کل کشورس
مخاطبانادارات کل امور مالیاتی
موضوعنحوه اجرای جزء (۵) حکم  بند (ع) تبصره (۶) قانون بودجه سال 1401 کل کشور

در اجرای جزء (۵) بند (ع) تبصره (۶) قانون بودجه سال 1401 کل کشور مقرر شده است که، برخورداری از معافیت‌ های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق‌ های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است. حداکثر فرصت رفع تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در طرح (پروژه‌های) خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت ‌وضعیت تأییدشده توسط سازمان توسعه تجارت است.

درخصوص طرح (پروژه‌ هایی) که به‌صورت (بی.ا.تی) و (بی.ا.ا.تی) و (ای.پی.سی.اف) و اعتبار تأمین‌کننده اجرا می‌شود، رفع تعهد ارزی پس از تحویل قطعی طرح (پروژه) با تأیید سازمان توسعه تجارت خواهد بود. در هر صورت صادرکننده موظف است در پایان مهلت فوق‌الذکر ارز حاصل از صادرات را به هر یک از روش‌های قابل‌ قبول از جمله فروش در سامانه‌های “نیما” و “سنا” و واردات در برابر صادرات اقدام نماید. بر این اساس مقرر می‌دارد;

۱- از آنجا‌ که استرداد مالیات بر ارزش افزوده دوره‌های مالیاتی سال 1401، موکول به بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور نمی‌باشد، بنابراین ادارات امور مالیاتی می‌بایست بر‌اساس دستورالعمل شماره 200/1401/525 مورخ 1401/02/21 موضوع فرآیند استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده موضوع ماده (۸) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲، اقدام لازم را معمول نمایند.

۲- نرخ صفر مالیاتی موضوع ماده (۱۴۱) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 1394 نسبت به درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات صادرکنندگان در سال 1401، متناسب با میزان بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان که از طریق سامانه استخراج و ویرایش اطلاعات مودیان در دسترس ادارات امور مالیاتی و مودیان مالیاتی می‌باشد، اعمال می‌شود.

بدیهی است هزینه‌های مرتبط با درآمدهای صادراتی که مشمول برخورداری از نرخ صفر مالیاتی نشده‌اند با رعایت مقررات فصل دوم از باب چهارم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفند ماه 1366 و اصلاحیه‌ها و الحاقات بعدی آن، از جمله هزینه‌های قابل قبول مالیاتی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خواهد بود.

داود منظور

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

دامنه کاربرد:
  1ـ داخلی:          2ـ خارجی:
مرجع پاسخگویی:  
دفتر حسابرسی مالیاتی  تلفن ۳۹۹۰۳۷۲۱ – 021
بخشنامه های منسوخ:تاریخ اجرا:
۱۴۰۱/۰۱/۰۱
مرجع ناظر:
دادستانی انتظامی مالیاتی
نحوه ابلاغ:
فیزیکی- سیستمی

مواد قانونی وابسته:

فهرست مطالب

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi