قانون ارزش افزوده – ماده 5

ماده ۵ ارزش افزوده

ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده(مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲) مأخذ محاسبه مالیات و عوارض فروش کالاها و خدمات، در مورد مودیان عضو سامانه مودیان، ارزش فروش مندرج در صورتحساب الکترونیکی است که توسط آنان در سامانه مزبور ثبت شده است.

تبصره ۱

تبصره ۱ـ مأخذ محاسبه مالیات و عوارض فروش کالاها و خدمات در مورد مودیانی که عضو سامانه مودیان نیستند و نیز مودیان متخلف موضوع ماده ‌(۹) قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، ارزش روز کالا یا خدمت در زمان تعلق می ‌باشد که توسط سازمان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه مودیان، استعلام از مراجع ذی ‌صلاح یا تعیین کارشناس یا هیأت کارشناسی مشخص می‌ شود. همچنین سازمان می ‌تواند برای تعیین مأخذ مشمول مالیات مودیان مزبور، از دفاتر، اسناد و مدارک (اعم از ‏الکترونیکی یا غیرالکترونیکی) آنها استفاده نماید. مودی مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک مذکور را در صورت درخواست مأموران مالیاتی، کارشناس یا هیأت کارشناسی به آنان ارائه کند.

تبصره ۲

تبصره۲ ـ موارد زیر جزء مأخذ محاسبه مالیات و عوارض نمی‌ باشد:‏

  • الف‌ ـ انواع تخفیفات اعطائی;
  • ب ‌ـ مالیات و عوارض موضوع این قانون که قبلا توسط عرضه ‌کننده کالا یا ارائه ‌دهنده خدمت ‏پرداخت شده است;

  • پ ‌ـ سایر مالیات‌های غیرمستقیم و عوارضی که به موجب قوانین موضوعه هنگام عرضه کالا ‏یا ارائه خدمت به آن تعلق گرفته است;

  • ت ‌ـ وجوهی که به موجب سایر قوانین وصول می‌ شود و به حساب درآمد عمومی یا به حساب درآمد شهرداری ‌ها واریز می‌ گردد;

  • ث ‌ـ کمک ‌های پرداختی شهرداری ‌ها و دهیاری ‌ها به سازمان‌ های غیرانتفاعی وابسته به خود طبق قوانین ‏و مقررات موضوعه، مشروط به آنکه مالیات متعلقه به عنوان بخشی از آن احتساب نشده ‏باشد;

  • ج‌ ـ یارانه پرداختی دولت بابت جبران تمام یا قسمتی از قیمت کالاها و خدمات مشمول قیمت ‌گذاری; ‏مشروط به آنکه مالیات فروش به‌ عنوان بخشی از آن احتساب نشده باشد.
  • چ‌ ـ وجوهی که از ردیفهای بودجه ‌ای مصوب دستگاهها بین شرکتهای تابعه در قوانین بودجه سنواتی جا به‌ جا می ‌شود مشروط بر آنکه بابت خرید یا فروش کالا و خدمات نباشد.

ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده ( قدیم )

ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده(قدیم) – ارائه خدمات در این قانون، به استثناء موارد مندرج در فصل نهم، انجام خدمات برای غیر در قبال مابه ازاء می باشد.

فیلم و ویدئو ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده

سوالات متداول ماده پنج قانون مالیات بر ارزش افزوده

ارزش فروش مندرج در صورتحساب الکترونیکی می باشد.

مودیان متخلف موضوع ماده ‌(۹) قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، ارزش روز کالا یا خدمت در زمان تعلق می ‌باشد که توسط سازمان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه مودیان، استعلام از مراجع ذی ‌صلاح یا تعیین کارشناس یا هیأت کارشناسی مشخص می‌ شود.

خیر جزو ماخذ محاسبه مالیات و عوارض نمی باشد.

📤اشتراک گذاری
❤️نظرات شما
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi