صورتجلسه مورخ 1396/02/04 شورای عالی مالیاتی در اجرای بند3 ماده 255 قانون مالیاتهای مستقیم

صورتجلسه مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ شورای عالی مالیاتی در اجرای بند۳ ماده ۲۵۵ قانون مالیاتهای مستقیم


شماره: ۲-۲۰۱

تاریخ: ۱۱/۰۲/۱۳۹۶

صورتجلسه مورخ ۴/۲/۱۳۹۶ شورای عالی مالیاتی

در اجرای بند۳ ماده ۲۵۵ قانون مالیاتهای مستقیم

نامه شماره ۵۱۲۸۵/۲۳۰/د مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۵ معاون محترم مالیاتهای مستقیم در خصوص ابهامات مطرح شده راجع به معافیت شرکت­های تعاونی تولید روستایی و اتحادیه­های آنها برای اعمال معافیت موضوع ماده (۱۳۳) یا ماده (۸۱) ق.م.م باتوجه یه قانون تفسیر ماده (۱۳۳) قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن در اجرای بند ۳ ماده ۲۵۵ ق.م.م حسب دستور رییس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور در جلسه شورای عالی مالیاتی مطرح گردید .

شرح ابهام :

۱.   شرکتهای تعاونی تولید روستایی که فعالیت آنها منطبق بر اساسنامه و در زمره عناوین مذکور در ماده (۸۱) قانون مالیاتهای مستقیم باشد مشمول کدام یک از معافیت های ذیل می گردند :

الف – صرفا معافیت موضوع ماده ۸۱

ب- معافیت موضوع مواد ۸۱ و ۱۳۳ به صورت توامان

۲.  در صورتی که پاسخ بند ۱ فوق معافیت مندرج در بند ب باشد ، با توجه به توضیحات صدرالذکر آیا اساسنامه شرکت­های تعاونی تولید روستایی می­بایست منطبق با اساسنامه نمونه شرکت­های تعاونی روستایی باشد ؟

۳.  در صورتی که پاسخ بند ۱ فوق معافیت مندرج در بند ب باشد، آیا اتحادیه­های شرکتهای تعاونی تولید روستایی نیز امکان برخورداری از معافیت را دارا می باشند ؟

نظر اکثریت :

به موجب قانون تفسیر ماده (۱۳۳) قانون مالیات­های مستقیم و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۷/۴/۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی :

موضوع استفساریه :

آیا ماده (۱۳۳) قانون مالیات­های مستقیم و اصلاحات بعدی آن به شرکتهای تعاونی تولید روستایی که بر مبنای قانون تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی در حوزه عمل شرکتهای تعاونی روستایی مصوب ۲۴/۱۲/۱۳۴۹ تاسیس می شود، تسری دارد یا خیر؟

پاسخ : بلی، شرکتهای تعاونی تولید روستایی که فعالیت آنها منطبق بر اساسنامه و در زمره عناوین مذکور در ماده (۸۱) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۰۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد از مالیات بر درآمد معافند .

بنابر این با توجه به مراتب فوق و مقررات مواد ۱۳۳ و ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم در خصوص موارد ابهام مطرح شده به شرح زیر اعلام نظر می گردد :

۱.  حکم استفساریه مذکور به صراحت معافیت ماده ۱۳۳ قانون مالیاتهای مستقیم را به شرکتهای تعاونی تولید روستایی که فعالیت آنها منطبق بر اساسنامه و در زمره عناوین مذکور در ماده (۸۱) قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۰۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد، تسری داده است  نه معافیت ماده ۸۱ قانون. بنابراین حکم ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم بصورت عام بوده و کلیه اشخاص با رعایت مقررات امکان برخورداری از این معافیت را دارند و در اجرای این مصوبه صرفا فعالیتهای منطبق بر اساسنامه که در زمره عناوین مذکور در ماده (۸۱) قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۰۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد مشمول حکم ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم نیز خواهد بود و به سایر فعالیتهای این شرکت­ها تسری ندارد .

۲.  با توجه به استفساریه مذکور انطباق فعالیت با اساسنامه شرکت تعاونی تولید روستایی مورد حکم قرار گرفته نه نمونه اساسنامه ، لذا فعالیت­هایی که در انطباق با اساسنامه مصوب شرکت ( از سوی مراجع قانونی ذیربط ) بوده و از عناوین مذکور در ماده (۸۱) قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۰۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد مشمول حکم ماده ۱۳۳ قانون مالیاتهای مستقیم خواهد بود.

۳.  با عنایت به مقررات ماده ۱۳۳ قانون مالیاتهای مستقیم که اتحادیه تعاونی­های مذکور در این ماده نیز مورد حکم قرارگرفته است و در استفساریه مذکور شرکت­های تعاونی تولید روستایی نیز بشرح استفساریه مشمول حکم ماده ۱۳۳ شناخته شده­اند، بنابراین اتحادیه­های آنها نیز مشمول مقررات یادشده خواهندبود.

نظریه اقلیت :

۱.  اقلیت بطور کلی معافیت مالیاتی ماده ۱۳۳ ق.م.م را صرفا ناظر بر درآمد شرکتهای تعاونی با عناوین مصرح در ماده مذکور و اتحادیه­های آنان مشروط به انطباق کامل اساسنامه و فعالیت آنها با مفاد قانون شرکت­های تعاونی مصوب …. میداند و تسری آن به سایر شرکتهای تعاونی با عناوین غیر مصرح را مجاز نمیداند بر این اساس در قانون تفسیر ماده ۱۳۳ ق.م.م فعالیت شرکتهای یاد شده را که در زمره عناوین مذکور در ماده (۸۱) ق.م.م باشد، برخوردار از معافیت دانسته و ناظر بر حکم کلی و خارج از عناوین مذکور در ماده اخیر الذکر بطور اعم ندانسته است .

۲.  با عنایت به بخش اول پاسخ استفساریه مورخ ۳۱/۴/۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی درآمد شرکتهای تعاونی تولید روستایی و اتحادیه­های آنها که وفق اساسنامه مصوب و مقررات حاکم بر اینگونه شرکتها حاصل گردیده است، مشمول معافیت موضوع ماده ۱۳۳ ق.م.م مصوب اسفند ماه۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی می­باشد .

 

مواد قانونی وابسته
 
📤اشتراک گذاری
💬مطالب مشابه
❤️نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi