اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات دفع فاضلاب

اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات دفع فاضلاب


 

شماره:۳۷۷/۲۶۰/د

تاریخ: ۱۰/۰۲/۱۳۹۳
پیوست:
 
بخشنامه
 
۰۰۱
۹۳
قانون مالیات بر ارزش افزوده
الف
 
مخاطبین
روسای محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران
مدیران کل محترم مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران
مدیر کل محترم امور مالیاتی مودیان بزرگ
مدیران کل محترم امور مالیاتی استانها
موضوع
اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات دفع فاضلاب
پیرو بخشنامه شماره ۱۳۶۹۶ مورخ ۰۹/۰۸/۱۳۸۹ موضوع نظریه شماره ۱۴۷۶۹۹/۹۲۵۸ مورخ ۰۳/۰۷/۱۳۸۹، نظریه شماره ۵۹۳۱۹/۹۲۵۸ مورخ ۱۲/۰۳/۱۳۹۲ معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور که مقرر میدارد«در مواردی که وجوه در قبال ارائه خدمات اخذ میشود(مانند کارمزد دفع فاضلاب) مشمول عمومات قانون مالیات بر ارزش افزوده میباشد» جهت اطلاع و اقدام لازم ابلاغ میگردد.
 
علیرضا طاری بخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده
دامنه کاربرد:۱- داخلی                  2- خارجی
مرجع پاسخگویی: دفتر فنی و اعتراضات مودیان مالیات بر ارزش افزودهتلفن: ۸۸۸۰۵۱۰۶
تاریخ اجراء:۱/۷/۱۳۸۷
مدت اجراء: نامحدود
مرجع ناظر: دادستانی انتظامی مالیاتی
نحوه ابلاغ: فیزیکی
بخشنامههای منسوخ: –
 
 

 

شماره:۱۳۶۹۶

تاریخ:۰۹/۰۸/۱۳۸۹

 

پیوست: دارد
 
 
بخشنامه
 
۰۴۶
۸۹
قانون مالیات بر ارزش افزوده
الف
 
 
مخاطبین
 
روسای محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران
مدیران کل محترم امور مالیات بر ارزش افزوده شهر و استان تهران
مدیر کل محترم امور مالیاتی مودیان بزرگ
مدیران کل محترم امور مالیاتی استان ها
موضوع
نحوه محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده ارائه خدمات آب
با تـوجـه بـه نـظـریـه شماره ۱۴۷۶۹۹/۹۲۵۸ مورخ ۳/۷/۱۳۸۹ معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور و به منظور وحدت رویه در مورد نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعلق به آب بها و ارائه خدمات آب مقرر می دارد:
وجـوه دریـافـتی از مـشترکـین تحت عناوین ضریب تعدیل و تبصره های(۲) و (۳) قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری مصوب سال ۱۳۷۷، و همچـنین وجـوه حـق انـشعاب در مـواردی کـه به عـنوان حـقوق عمومی در حساب ها ثبت گردد، جزء بهای آب یا خدمت ارائه شده تلقی نمی گردد. بنابراین به عنوان مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده محسوب نخواهد شد.
از آنجاییکه به استناد ماده(۱۴) قانون مالیات بر ارزش افزوده، مأخذ محاسبه مالیات و عوارض بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب خواهد بود، بنابراین سایر مبالغ مندرج در قبوض از قبیل آب بها و آبونمان و جریمه مازاد بر الگوی مصرف که ماهیت آن نرخ آب بها می باشد، مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
 
محمد قاسم پناهی
 معاون مالیات بر ارزش افزوده
 
دامنه کاربرد:۱- داخلی:          2- خارجی
مرجع پاسخگویی:مدیریت امور فنی، حقوقی و اعتراضات مالیات بر ارزش افزوده تلفن:۸۸۸۰۵۱۰۶
تاریخ اجراء:۱/۷/۱۳۸۷
مدت اجراء:نامحدود
مرجع ناظر:دادستانی انتظامی مالیاتی
نحوه ابلاغ:فیزیکی
بخشنامه های منسوخ:
 
 
 
شماره:۱۴۷۶۹۹/۹۲۵۸
تاریخ:۰۳/۰۷/۱۳۸۹
پیوست:
 
جناب آقای غضنفری
وزیر محترم بازرگانی
 
سلام علیکم
 
با احترام، بازگشت به نامه شماره ۲۰۷۲۰/۱ مورخ ۲۳/۷/۱۳۸۸ در خصوص نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده خدمات آب، موضوع در جلسه مورخ ۲۷/۴/۱۳۸۹ با حضور نمایندگان وزارت نیرو و امور اقتصاد و دارایی مورد بررسی قرار گرفت و به شرح ذیل نظریه این معاونت اعلام می گردد:
با التفات به اظهارات نمایندگان وزارت بازرگانی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت نیرو و سازمان امور مالیاتی کشور و مستندات ارائه شده از سوی دستگاههای یاد شده و با عنایت به اینکه در قبوض(صورتحساب مشترکین آب) علاوه بر آب بهاء آبونمان آب و جریمه مازاد بر الگوی مصرف، مبالغ دیگری نیز تحت عنوان تبصره های (۲) و (۳) و ضریب تعدیل درج می گردد و نهایتا ۳% کل صورتحساب مذکور به عنوان مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و از مشترکین اخذ می گردد در حالیکه مطابق تبصره(۷) قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرحهای فاضلاب و بــازسـازی شـبکه هـای آب شــهری مـصوب ۱۳۷۷ به شـرکتهای آب و فاضلاب استانی اجازه داده شده به میزان متوسط ۱%علاوه بر نرخهای مـصــوب حــق انـشـعاب آب و آب بـها را جــهت طــرحهای فــاضلاب در دست اجـرا دریـافـت نمـایند. بنـابراین وجـه مـوضوع تبصـره مـرقـوم مازاد بر نرخ مصوب آب بها می باشد. ایضا در تبصره (۳)قانون ماراالذکر وجوهی اخذ می شود که (صرف نظر از موقعیت قانونی آن که به صورت علیحده در دست بررسی می باشد) برابر اعلام نمایندگان وزارت نیرو جنبه مشارکت مالی مردم داشته و خارج از تعرفه آب بها تلقی می گردد، همچنین مطابق بند «۲» مصوبه شورای اقتصاد(به شماره ۵۰۰۸۸/۸/۳۰۹ مورخ ۸/۹/۱۳۸۵ ) به وزارت نیرو اجازه داده شده است تحت عنوان ضریب تعدیل شهری بـخــشی از مـنابع درآمد شهرهای بالای ۲۵۰ هزار نفر را برای کمک به شهرهای کمتر از ۲۵۰ هزار نفر اختصاص دهد،علیهذا وجوه دریافتی از مشـترکین تحـت عـناوین ضـریب تعـدیل و تبصره های (۲) و (۳) یاد شده جزء بهای آب یا خدمت ارائه شده تلقی نمی گردد نهایتا با التفات به ماده (۱۴) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ که اشعار می دارد مأخذ محاسبه مالیات بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب خواهد بود. بنابراین صرفا آب بها و آبونمان و جریمه مازاد بر الگوی مصرف که ماهیت آن نرخ آب بها در مصارف بالا می باشد مشمول مالیات بر ارزش افزوده موضوع مواد(۱۶) و (۳۸) قانون فوق الذکر می باشد.
 
سید عیسی حسینی
معاونت حقوقی ریاست جمهوری
 
 
مواد قانونی وابسته
 ماده ۱۴- مأخذ محاسبه مالیات، بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب خواهد بود. در مواردی که صورتحساب موجود نباشد ویا از ارائه آن خودداری…
📤اشتراک گذاری
#️⃣هشتک
❤️نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi