موضوع

اجرای مفاد ماده 163 قانون- منبع مالیات: مشاغل- اداره کل مربوط: استان تهران

اجرای مفاد ماده ۱۶۳ قانون- منبع مالیات: مشاغل- اداره کل مربوط: استان تهران


 نمونه آرای شعب

شماره: ۷۹۶۷/۴/۳۰

تاریخ: ۰۲/۱۰/۱۳۸۰

پیوست:
 
 
شماره و تاریخ رای مورد واخواهی: ۳۷۴۳/۳/۳۹- ۱۹/۱۱/۱۳۷۹و ۳۷۴۴/۳/۳۹- ۱۹/۱۱/۱۳۷۹

مربوط به مالیات بساز و بفروشی

سال عملکرد یا تعلق مالیات: ۱۳۷۳
شماره حوزه مالیاتی ۰۵۲۳- ۴۸
شماره سرممیزی مالیاتی ۰۵۲- ۴۸
اداره: کل امور اقتصادی و دارائی استان تهران
تاریخ ابلاغ رأی: ۲/۱۲/۱۳۷۹
شماره و تاریخ ثبت شکایت ۱۰۶۴۴-۴/۳۰- ۲۳/۱۲/۷۹
 
 
خلاصه واخواهی: عطف به رای کمیسیون ماده ۲۴۳ به اطلاع می رساند:
۱- مودیان به موجب پروانه اقدام به احداث ۵ دستگاه آپارتمان نموده و هر یک شروع به فروش نمودندکه در این رابطه قطعات ۲و۴ و ۵ در سال ۱۳۷۳ و دو قطعه دیگر در سال ۱۳۷۴ به فروش رفته.
۲- مودیان در موقع صدور گواهی ماده ۱۸۷ اقدام به پرداخت مالیات علی الحساب بساز و بفروشی نموده که مدارک در پرونده موجود است. حوزه مربوطه اطلاعیه مربوط به فعالیت بساز بفروشی را به طور مجزا با اعلام عملکرد اعلام لکن مسئولین حوزه با مخدوش نمودن سال عملکرد ۱۳۷۳ به علت مرور زمان هر چهار اطلاعیه را برای سال ۱۳۷۴ قلمداد و اقدام به صدور برگ تشخیص نموده اند در حالیکه مالکیت دو دانگ و چهار دانگ بوده و در ثانی ۳ دستگاه آپارتمان در سال ۱۳۷۳ و ۲ دستگاه در سال ۱۳۷۴ به فروش رفته است.
۳- با ابلاغ اوراق و طرح پرونده در هیات بدوی و تجدید نظر مقرر شد که آقای                  مالک دو دانگ مشمول مالیات بساز و بفروشی نباشد، و آقای                 مالک چهاردانگ با کسر پرداختی باقیمانده وسیله حوزه مالیاتی مسترد گردد.
۴- با تقاضای استرداد پرونده با موافقت آقای ممیز کل به کمیسیون۲۴۳ ارسال که در مرحله اول با استرداد مانده سال ۱۳۷۴ موافقت لکن در مورد ۱۳۷۳ اظهارنظر نشده است.
خواهشمند است با رای عادلانه ای که صادر خواهید فرمود نسبت به استرداد مالیاتهای علی الحساب بساز و بفروشی سال ۱۳۷۳ اقدام گردد.
شورای عالی مالیاتی با مطالعه و بررسی پرونده مالیاتی و شکوائیه واصله به شرح ذیل مبادرت به انشاء رای می نماید:
محتویات پرونده حاکی است، مودیان در موقع اخذ گواهی انجام معامله موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶و اصلاحیه های بعدی، مالیات تعیین شده بر اساس دستورالعمل های صادره از طرف وزارت امور اقتصادی و دارائی (بنا به اختیار حاصله از ماده ۱۶۳ قانون مزبور)را پس از مراجعه به هیئت حل اختلاف مالیاتی به صورت علی الحساب پرداخت نموده اند.
اینک با توجه به اینکه مودیان در موعد مقرر قانونی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی خودداری کرده اند و از طرفی بنا به مفاد ماده ۱۶۳ قانون یاد شده مالیات علی الحساب مورد بحث به نسبتی از حجم فعالیت، به وسیله وزارت امور اقتصادی و دارائی تعیین می گردد و عدم پرداخت این مالیات از طریق عملیات اجرائی قابل وصول می باشد و اینکه مودی در موقع اخذ گواهی انجام معامله موضوع ماده ۱۸۷ قانون فوق الذکر، با استفاده از مقررات تبصره ۱ ماده ۱۸۷ مذکور پس از مراجعه به هیئت حل اختلاف مالیاتی و رفع اختلاف، نسبت به واریز آن اقدام کرده است.بنابراین مالیات مورد نظر غیر قابل استرداد بوده و از حیث شکوائیه رسیده ایرادی به آراء مورد واخواهی مترتب نمی باشد و رد شکایت مودیان اعلام می گردد.
 
محمد علی سعید زاده
محمد علی تراب زاده
غلامحسین مختاری
 
مواد قانونی وابسته
 -…
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
logo-samandehi