آیین نامه اجرایی قانون اخذ ورودیه از بازدیدکنندگان پارکها و موزه های تاریخ طبیعی

آیین نامه اجرایی قانون اخذ ورودیه از بازدیدکنندگان پارکها و موزه های تاریخ طبیعی


شماره:۲۶۲۷۶۷/ت۴۴۵۲۸هـ

تاریخ:۲۹/۱۲/۱۳۹۱

پیوست:

 

 

سازمان حفاظت محیط زیست- سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

 

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۶/۱۲/۱۳۹۱ بنا به پیشنهاد شماره ۲۲۶۹-۱ مورخ ۲۱/۱/۱۳۸۹ سازمان حفاظت محیط زیست و تأیید شورای عالی حفاظت محیط زیست و به استناد تبصره (۱) ماده واحده قانون اخذ ورودیه از بازدیدکنندگان پارکها و موزه های تاریخ طبیعی- مصوب ۱۳۶۷- آیین نامه اجرایی قانون یاد شده را به شرح زیر تصویب نمود:

 

آیین نامه اجرایی قانون اخذ ورودیه از بازدیدکنندگان پارکها و موزه های تاریخ طبیعی


ماده۱- سازمان حفاظت محیط زیست که در این آیین نامه سازمان نامیده می شود مجاز است در قبال ارائه خدمات و تسهیلات برای بازدید،توقف و استفاده از موزه های تاریخ طبیعی،      نمایشگاه ها و مناطق تحت اختیار سازمان موضوع بند ” الف” ماده(۳) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست،از بازدیدکنندگان و استفاده کنندگان و دریافت کنندگان خدمات از طریق صدور بلیط، وجه دریافت نماید.

ماده۲- بهای بلیط ورودیه از نمایشگاه ها و موزه های تاریخ طبیعی برای هر نفر(۱۰،۰۰۰) تا (۲۰،۰۰۰) ریال می باشد که میزان آن بر حسب امکانات و تسهیلات هر موزه و یا نمایشگاه و با رعایت اصل استفاده حداکثری عموم جامعه توسط سازمان تعیین و اعلام می گردد.

تبصره –بهای بلیط ورودیه برای دانشجویان و دانش آموزان با ارائه معرفی نامه معتبر از مراکز آموزشی مربوط، نصف بهای تعیین شده ( نیم بها) می باشد.

ماده۳- سازمان می تواند در مواقع و روزهای خاص از قبیل اعیاد و همچنین به منظور مطالعات و تحقیقات علمی و آموزشی اجازه بازدید و استفاده از موزه ها و نمایشگاه ها را به صورت رایگان صادر نماید.

ماده۴- بهای بلیط بازدید ورودیه در آن دسته از مناطق مذکور در بند ” الف” ماده(۳) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست(مناطق تحت اختیار سازمان) که شرایط و امکان بازدید یا توقف و یا استفاده از مناطق مذکور فراهم گردیده است برای ایرانیان به ازای هر دستگاه خودرو(۵۰،۰۰۰) ریال و هر نفر سرنشین یا پیاده(۱۰،۰۰۰) ریال و برای اتباع خارجی به ازای هر دستگاه خودرو و هر نفر سرنشین یا پیاده(۵۰۰،۰۰۰) ریالتعیین می گردد.

تبصره۱- سازمان به منظور اجرای برنامه های آموزشی و تحقیقات و مطالعات علمی و زیست محیطی که از طریق مراکز آموزشی و تحقیقاتی درخواست و انجام می شود اجاره ورود و بازدید از مناطق مذکور را بدون دریافت وجه صادر خواهد نمود.

تبصره۲- بهای بلیط ورود و بازدید از جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه که باید با وسائط نقلیه دریایی تحت کنترل سازمان انجام گیرد با احتساب هزینه های رفت و برگشت و راهنمایی در جزایر برای هر نفر بین (۲۰،۰۰۰) تا(۳۵۰،۰۰۰) ریال می باشد که میزان آن  بر حسب امکانات و تسهیلات ارائه شده و با رعایت اصل استفاده حداکثری عموم جامعه توسط سازمان تعیین و اعلام             می گردد.

تبصره۳- بهای بلیط برای محیط بان راهنمای شکارچیان اتباع خارجی روزانه معادل ریالی مبلغ سی دلار می باشد.

تبصره۴- حق ورود به مناطق حفاظت شده برای شکارچیان داخلی و همراهان ایرانی(۲۵۰،۰۰۰) ریال به ازای هر نفر و برای شکارچیان اتباع خارجی(۵۰) دلار و همراهان داخلی آنها(۲۰) دلار به ازای هر نفر می باشد.

تبصره ۵- حق استفاده از مهمانسرای شکارچیان داخلی و همراهان ایرانی آنها(۲۵۰،۰۰۰) ریال به ازای هر شب و برای اتباع بیگانه(۵۰) دلار و همراهان داخلی آنها(۲۰) دلار به ازای هر شب می باشد.

ماده ۵- سازمان می تواند جهت بازدید از مناطق تحت اختیار خود و شکارگاه ها و زیستگاه های وحوش مبادرت به تنظیم و اجرای برنامه های آموزشی و گردشی به صورت گروهی بنماید. بلیط بازدید و راهنمایی ( شکاربانان راهنما) برای هر گروه ( از۱۰ تا ۱۵ نفر)(۵۰،۰۰۰) ریال می باشد.

تبصره۱- اتباع خارجی در هر تعداد از شمول حکم این ماده مستثنی بوده و محاسبه هزینه های آنها تابع حکم ماده (۴) می باشد.

تبصره۲- بهای بلیط بازدید و راهنمایی برای دانش آموزان که با هماهنگی سازمان به عنوان گردش علمی از مناطق مذکور بازدید می کنند، رایگان می باشد.

ماده ۶-در صورتی که بازدید و استفاده از مناطق تحت اختیار سازمان مستلزم توقف شبانه روزی و استفاده از مهمانسراها و ساختمانهای موجود در مناطق و یا استفاده از کمپینگ ها و اردوگاهها باشد، بهای استفاده از این خدمات به شرح زیر تعیین می شود:

۱- به ازای هر روز توقف و استفاده از مهمانسراها و ساختمانها، برای اتباع ایرانی(۲۰۰،۰۰۰) ریال و برای اتباع خارجی(۵۰۰،۰۰۰) ریال.

۲- به ازای هر روز توقف و استفاده از کمپینگ ها و اردوگاه ها و اطاقک های موجود، برای اتباع ایرانی(۱۰۰،۰۰۰) ریال و برای اتباع خارجی مبلغ (۲۰۰،۰۰۰) ریال.

ماده۷- در صورتی که انجام ایاب و ذهاب از شهرها یا مراکز تجمع بازدیدکنندگان تا محل اقامت و یا بازدید بر عهده سازمان باشد هزینه ایاب و ذهاب به نرخ متعارف و معمول از بازدیدکنندگان دریافت خواهد شد.

ماده ۸- در صورت عدم امکان افتتاح حساب های ارزی در هر استان یا مناطق تابعه آنها            هزینه های مربوط به اتباع خارجی به صورت معادل ریالی به نرخ روز دریافت می گردد.

ماده۹- به منظور ارتقای خدمات و تسهیلات به بازدیدکنندگان از پارکها و موزه های تاریخ طبیعی به سطح استانداردهای بین المللی و توسعه فرهنگ محیط زیست طبیعی بین مردم و ارتقای آگاهی آنان، مبالغ ریالی و ارزی تعیین شده در این آیین نامه هر سه سال یکبار به میزان نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای هر سال افزایش می یابد.

تبصره- افزایش موضوع این ماده منوط به تأیید تحقق اهداف آن توسط سازمان برای پارکها و موزه های تاریخ طبیعی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای موزه های تخصصی می باشد.

ماده۱۰- تصویب نامه شماره ۱۲۳۴۱۰/ت۱۸۸هـ مورخ ۳۰/۵/۱۳۶۹،لغو می شود.

 

 

 

محمدرضا رحیمی

معاون اول رییس جمهور

 

📤اشتراک گذاری
❤️نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi